Ana içeriğe atla

Acı


Acıyı hep bir yemekte, biberde mi taddın sen ? Hayatı bir acı tadına adamış insanlar mı vardı ? Tabii ki bir biber hayatı bu kadar acıtmaz. Türkler demez mi hep, 'Acı, acıyı bastırır.' diye. O zaman biber yenince, neden yoğurt yerler ?

Acı, acıyı bastırmaya çalışsaydı ; neden acıdan kurtulmaya çalışıyoruz ? Sürekli acı çeşitli, acı çeşnili yazılar ve yemek tarifleri duyuyorum insanlardan. Acaba hangi acı, neden bu kadar insanların dilinde hep. 

Geçen gün annemle evimizin sokaklarından el ele geçerken bir kadın gördü annem. Sol elinin işaret parmağı kıpkırmızı olmuştu. Annemle kadın konuşurken yine 'acı' kelimesini duydum. Kulağım çınlamaya başladı yine. Kadın, "Ablacığım, ütü yaparken yaktım." dedi. Annem, "Neden yoğurt sürmedin." dedi. "Yoğurt acısını almadı" dedi kasın. Sonrasını da dinleyemeden eve gittik. 

3. bir acı çeşiti daha duymuştum. Yoğurt sürülse de geçmeyen. 2. defa duyduğumda acı biberdi. Bunda üstüne yoğurt yenilince geçiyordu. İlk duyduğumda içinde bulunan acıdan bahsedilmişti. O kalıcıydı galiba; annem içine yoğurt sür dememişti hiç. Kadın yakararak "Geçmiyor." deyip duruyordu. Annem'e çok sinirlenmiştim, geçmeyen acıya yoğurt sürülüyordu ama yüreğine neden sürülmüyordu ?

Ancak şimdi 20 yaşındayım. Acı'yı öğretebilecek ne ailem, ne de akrabam vardı. Herkes diğer dünyada mutluydu. Annemin mezarı önümde, toprağını kavrayıp içime çektim kokusunu. Ben de yakarmaya başladım.

"Geçmiyor, Anne'm ! Çok acıyor, yoğurt sürüyorum geçmiyor. Biber değil ki bu; ne ütü yarası, ne biber acısı... Nedendir bilmiyorum Anne'm! 7 yıl önce sizi istemediğim için mi bu ? Yanına gelsem geçer mi Anne ?" Sonrası karanlıktı, acım geçiyordu; yol olup bir yolcuğa çıkıyordum. Gözlerim kararmaya başladığında hafifçe gülümsedim. "Acımı geçirdiğin için teşekkür ederim anne..."

Yorumlar

 1. ya ama çok hüzünlü bu valla çok duygulandım sahiden yaaa yoğurt sürsek de geçse üzüntülerimiz ama ya. durak da acı da ne güzel yazıların senin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahaha... Anneme bu yazıyı okutturduğumda ben de okudum yeniden ve ağlamaya başladım. Teşekkürler yine :))

   Sil
 2. dalga durak bi de by yazııııın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eh, sen benim her yazımı seviyormuşsun ya :D

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kitap Yorumu "Çıkmaz Sokak"

Kitap Fuarı'ndan aldığım kitapların hemen ertesini günü kitaplarımı okumaya başladım. Doğrusu okumadığım çok kitap artmıştı ancak çok uzun bir sürede bitirdiğim için yine kendime biraz söylensem de gerçekten güzel bir kitaptı. O zaman tümden nasıl bir yorum aldı benden, inceleyelim hadi ! :)

Çıkmaz sokaklara elveda deyin. Artık öyle bir çıkmaz sokağınız olacak ki, ruhunuz bile sokaklara elveda diyemeyecek. Belki de yeniden aşık olacaksınız bu umutlarla ve, artık bir aşkı sonlandırmanın ve yeni bir aşka başlamanın tam da bu sokaklar arası geçişte göreceğiz. Eslin'in çıkmaz sokağına hoşgeldiniz "Yiğit Kutay" ile birlikte..

Eh artık bir kitap okumamın vakti gelmiş ve çatmıştı ki bu kitap oldukça ince gözüküyor dimi ? Aslında bu kitap 622 sayfa ve oldukça büyük olan yazılarıyla da olsa uzun bir sürede bitirdim maalesef. Bazen bazı şeylerden dolayı vaktim kalmıyordu ve kitabı bitirdiğimde ilk olarak ağlayıp, sonra oh be iyi ki bitti dedim. Ancak oldukça güzel ve unutamay…

İzlediğim YouTube Kanalları

Uzun zamandır Gmail hesabımı açtığımdan sonra Blogger'ı keşfettim ve ardından blog yazmaya başladım ancak Gmail hesabımı açtıktan bir süre sonra da YouTube'a kaydoldum. Son 5 ay gibi bir zaman içerisinde o kadar aktifçe kullanmaya başladım ki artık laptop başından kalkmamamın tek sebebi video izlemek oluyor. 

Şimdi aklıma geldi de neden izlediğim kanalları paylaşarak herkese tanıtmıyorum dedim. Video izlerken dedim ben buna da başlayayım dedim. Umarım güzel bir liste oluşur ve faydalı bir post dizesi daha ortaya çıkar :))
1- İlk olarak az önce Onedio kanalından birkaç video izliyordum ve bundan başlamak istedim. Bu kanalı 2 ay önce keşfettim ve Onedio nun kendi web sitesinde 7'den 70'e harika paylaşımlar var. Bu YouTube kanalında da birçok komik dize videolar var. 
Onedio Kanalı
2- Normalde ben pek çok makyaj da yapmasam ilk makyaj videoları ile başlayıp sonradan eğlenceli videolarla konu alan Meryem Can'ı çok seviyorum. Fan değilim YouTube'da kimsenin ancak gö…

Müzik Hayatım 22

Biraz bir süre geçti ancak geç de olsa yazmaya karar verdim sonunda! Umarım unutmamışsınızdır? :(

Müzik Listesi: 1- DJ Snake - The Half ft. Jeremih, Young Thug, Swizz Beatz 2- Tom Odell - Jealousy 3- Ed Sheeran - Shape Of You 4- Burak Yeter - Tuesday ft. Danelle Sandoval 5- BahoBeat - Yol Olmam Korkarım 6- Bağzıları - Zaten Kırılmış Bir Kızsın 7- The Chainsmokers - Paris 8- Sia - Move Your Body 9- No Land - Düşünme Kaybolursun 10- Sagopa Kajmer - 366.gün 11- İkiye On Kala - Bakkala Diye Çıkıp Sana Gelesim Var 12- Barış Manço - Kol Düğmeleri (BÖ Remix) 13- BÖ & Serhat Durmus - Sarı Gelin 14- Dua Lipa - Thinking 'Bout You  15- Ed Sheeran - Shape Of You For Cello and Piano (COVER) 16- Other Earth - Moving On ft. happytree (Asch Remix) 17- Snakehips & MØ - Don't Leave 18- Miami Yacine - Kokaina 19- Keys N Krates - Dum Dee Dum (JiKay Remix) 20- Jon Bellion - All Time Low 21- Bonez Mc & Raf Camora feat. Maxwell - Ohne Mein Team 22- Felmax - Chapel  23- Snakehips & M…