Yaz Ayı'nın Keşifleri "Çocuk Demeden"

Aydın'a geldik ya artık. Çoğu vaktim telefonda ve dinlenmekte geçiyor. Yeğenim Kaan ve Feyza ile geçti bugünüm de. Feyza ile geçen sene 1,5 ayımı geçirdim. Onunla da bir çok zamanım ve anılarım var ki, yine bir şeyler planlıyoruz.


Kaan, çok bilgili ve her zaman araştırmacı kimliği taşıyan 8 yaşında bir çocuk. Doğrusu ona çocuk demek garip geliyor bana. Çünkü her zaman onunla vakit geçirmeyi sevmişimdir. Feyza ile biraz konuştuktan sonra, Kaan ve onunla birlikte su balonu patlattık. Küçük bir eğlence de olsa, Kaan'ın verdiği tepkiler gülümsememi sağlar. 

Sonrasında birkaç müşteri geldi filan derken (Çay bahçesindeyiz. Çay bahçesi dayımların olduğu için, buradayız gün boyu.) akşam oldu. Kaan da hiç yalnız kalmaz, sürekli bir arkadaş bulur ve bilgisayar başında vakit geçirir. 

Akşam olduğunda geldi bana, plankton ne diye sordu. Vikipedi bile yardımcı olamadı. Euro News'e bile baktım ancak ben bile görmedim bu konuları. Lütfen, ne ise söylerseniz sevinirim. Cahilliğime verip, bir bilginiz varsa; söylerseniz sevinirim...

Yorumlar

 1. Demek Kaan çok bilgili bir çocuk beyefendi olmuş o işte ablası bilir herşeyi :)
  Plankton biyolojide duydum gibi bana virus ve bakteri gibi şeyler belirdi kafamda başta bir nevi de doğru sanırım tek hücreli bazı canlılar ama işte mikroskopik boyuttalar ya suyla ilgili bak su altı canlıları bunlar su ürünleri bölümü okuyan tanıdığın varsa onlar daha iyi bilir :) Nette bak ama var bilgi bir sürü :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, bir hayvan türü gibi bir şey sanıyordum ancak bir türlü anlayamadım. Hani zaten lise-üniversite konusu galiba; öyle bir şey diye düşündüğüm için. Zaten 8. sınıfa geçicem, bir bilgim yok plankton ile alakalı. Yine de teşekkürler :))

   Sil
 2. Balinaların beslenme zincirinin en üstündeki halka da diyebiliriz. Dünyanın en devasa canlısının dünyanın en minik canlısıyla beslenmesi de ayrı bir ironi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Besin Zinciri :D Dediğin besin zincirine giriyor. Yıllardır bitmeyen bir biyoloji(?) konusu galiba :)) Ancak ona diyebilme, olabilme değil; Kaan'a tam anlamı lazım. Çocuk beni bile heyecana kaptırdı :)) İşte ben öğrendiğim bilgileri onun anlayabileceği tarzda söylemeye çalışırken, her şey karıştı. Ben anlayabilsem çeviririm çocuk diline :D

   Sil
  2. :))) Mikroskopla görülen balina yemeği diyebilirsin :)

   Sil
  3. O kadar da küçük değil, daha fazla soru soracağına eminim :)) Neyse teşekkürler :)

   Sil
 3. sulardaki çok küçük ve bizim göremediğimiz canlılar. plankton yaz görsellere bak o şeyler işte. :) aydın nasıl çok sıcak mıııı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya galiba anladım gibi. Teşekkür ederim. Sıcak olmaz mııı. Antalya da yanıyormuş, bakalım. Sıkıcı bitirmeden de Feyza ile biraz gezersek havasını biz ayarlarız :))

   Sil
 4. Bence plankton daima bay yengecin baş düşmanı olarak kalacak =) Süngerbob candır...

  YanıtlaSil
 5. hihh hiiii ! Ben t.ş.dükkanı gibi seni gülümseteyim Kaan'a da gösterebilirsin ;)
  http://sewer-pancake.deviantart.com/art/plankton-200298991

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu değil benim bahsettiğim :)) Bunu zaten biliyordum, bilimsel olarak bahsediyordum :))

   Sil
 6. Arsu ve diğerleri yapmışlar gereken açıklamayı ben sadece gülümsemeni istedim o kadar :) Hadi ama gülümseeee ! ;)

  YanıtlaSil
 7. gereken açıklamayı yapmışlar zaten dicektim :)

  YanıtlaSil
 8. su balonu patlatmak çok eğlenceli olmalı yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şey yerinde güzel tabii :)) Bu da arada güzel oluyor elbet :)

   Sil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar