Ana içeriğe atla

Bu Aralar

 Bu aralar bir konu var. Geçmiş. 


Bilmiyorum artık yabancılaşıyor dünya. Her geçen gün standartlar artıyor. Bir arkadaşta bile seçim vakası var. Belki tartışma yaratıyor gibi yazıyor olabilirim ama, bazen böyle konuşmak geliyor. 

Yani seçimler yıllardan bu yana kadar her gün vardı. Ancak bir insanın prensibi bu günlerde daha çok gözüküyor. Çünkü herkes daha seçici, daha kendisel olmuş. Herkes kendi kafasında derler ya, eşlik eden gelsin havasında sanki. Gelene merhaba, gidene eyvallah. 

Ya insanları önemseyemiyorum artık. Hani içimi dökmek değil amacım, ama.. 

Bir duraksıyor insan bir şey söylemeden önce. Herkes benliğini yitirmiş, herkes kendi özgürlüğünde. Bir kadın evli mi bekar mı kimsenin umrunda olmuyor mesela. Alabildiğine gidiyor standartlar. Kadınlar duraksayıp, ne yapacağını düşünmeden ana bırakıyor kendini. 

Eskiden ayy, o yaşta o da mı yapılırmış dediklerim. Şimdi normal karşılanıyor. Hani bunu düşünmesi bile insanı durgunlaştırıyor. Uykumu getiriyor. Düşünmekle yorulmak istemiyorum. Çünkü ben de aldım başımı gidiyorum. Engeli kendim koymam gerekirken, gelen engeli bekliyorum düzelmek için. Ne çare ki, ben de kendimden geçtim gidiyorum. Bir insana değer vermem gerekirken, yapmıyorum. Gidiyorum, en saçma kişilerde insanlığı buluyorum. 

Bazen sorgulamak gerekiyor hayatı. Kendi edebi değerlerimiz için bir 20 yıl öncesini düşünmek gerekiyor. Ben bilmem 20 yıl öncesini. 20 yaşında bile değilim, ama filmler bile anlatabiliyor. Sanat değeri artık edepten ahlaktan çıkmış gidiyor. Bazen buna bile sinirlenip, çizgi film izliyorum. Eleştirmen gözüyle bakıyorum, her şeyde bir sorun arar gibi. Bazen okuduğum kitaplar bile benim yazış türümü değiştiriyor.

Bir kıza mesela argo kelime yakışmaz. Ben alabildiğime gidip, her yerde küfür ediyordum. Sonra bir engel gelmedi. Ben kendimi değiştirdim. 

İllahi bir soruna kendinizi düzeltmek için adım atacağınız zaman, zamansız kısıtsız zaman olmasın. Milletin ya da elalemin çocuğu bile sizden iyi mi ? O notları alıyor da, sizin kadar saygılı mı ? O notu alırken ne yaptı ? Özenmeyin, kıskanmayın. Değişin, ama engel konulduğu zaman değil. Engeli anladığınız zaman değişin. Elalemin çocuğu da kimmiş denildiği zaman gururlanmayı bilin kendinizden...

...Sağlıcakla kalın...

Not: Fotoğraf İstanbul'dan, şahsıma ait...


Yorumlar

 1. bu aralar bana da gelmiş durumdalar okuyunca yazını kendimi buldum biraz :) boş ver milleti çocuğunu sen kendini bil yeter gerisi boş. Senin gibi küçük hanıma ancak gülmek yakışır canım benim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düşünmek de var, bazen o kadar gergin oluyorum ki. Başıma ağrılar giriyor...

   Sil
 2. İşi akışına bırakırken bile insan kendinde olmalı. Dünya standartları gün geçtikçe değişiyor ve neden bunu kendimize değil de kendimizi ona uyduruyoruz? Bence her şeyin başı internet. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah, ah ! Caağnım Türkiye'm diyesim gelmiyor bazen içimden. Ne zaman akıllandık ki diyorum. Artık dışarıya çıkmaya mecalim yok. Daha az önce eve geldim ailemle, ama hala utanıyorum. Millet üzerime üzerime geliyor. Sıktılar iyice..

   Sil
 3. boşveeer insanlarııı. kitapların çizgi filmlerin yazıların yeter ki sanaaaa. bi de bu sene sınavın. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay zaten yorgunluktan bırakıcam :/

   Sil
  2. okul başlamadan yoruldun seeeen yaaa :)

   Sil
  3. Neden yorulduğumu anlayamadın galiba. Bizim evde gelen giden çoktur. Uzun süreli misafirlikler..

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kitap Yorumu "Çıkmaz Sokak"

Kitap Fuarı'ndan aldığım kitapların hemen ertesini günü kitaplarımı okumaya başladım. Doğrusu okumadığım çok kitap artmıştı ancak çok uzun bir sürede bitirdiğim için yine kendime biraz söylensem de gerçekten güzel bir kitaptı. O zaman tümden nasıl bir yorum aldı benden, inceleyelim hadi ! :)

Çıkmaz sokaklara elveda deyin. Artık öyle bir çıkmaz sokağınız olacak ki, ruhunuz bile sokaklara elveda diyemeyecek. Belki de yeniden aşık olacaksınız bu umutlarla ve, artık bir aşkı sonlandırmanın ve yeni bir aşka başlamanın tam da bu sokaklar arası geçişte göreceğiz. Eslin'in çıkmaz sokağına hoşgeldiniz "Yiğit Kutay" ile birlikte..

Eh artık bir kitap okumamın vakti gelmiş ve çatmıştı ki bu kitap oldukça ince gözüküyor dimi ? Aslında bu kitap 622 sayfa ve oldukça büyük olan yazılarıyla da olsa uzun bir sürede bitirdim maalesef. Bazen bazı şeylerden dolayı vaktim kalmıyordu ve kitabı bitirdiğimde ilk olarak ağlayıp, sonra oh be iyi ki bitti dedim. Ancak oldukça güzel ve unutamay…

ÇEKİLİŞ VAAAR!!

Evet. Artık bunun zamanı gelmişti. Ve diğer çekilişteki gibi ödemeli düşünmüyorum. Umarım bir aksilik çıkmaz. 

Uzunca açıklama yapabileceğim kadar heyecansız değilim. Heyecanlı olduğum için pek unuttuğum şeyler de olabilir. BU BİR HIZLI ÇEKİLİŞTİR! :)) 
Öncelikle geçen seferki yaptığım çekiliş katılım şartı yüzünden 2 kişi katılmıştı. Blogum oldukça izlenmesi okunması yerlerde. Bu durum her bir yazımda etkisini bıraktı gerçekten. Ve ben de artık bu içimdeki volkanı patlatmaya karar verdim. Yarın için işim var dışarıda ve ben de aslında ya yarın ya da 4 Kasım'a kadar olacak çekilişi başlatıyorum. 
Katılım şarkı katıldım yazıp blogumu izlenmeye almak. Sadece bu. 2 kazananlı bir çekiliştir. Geri dönüş yapılmazsa bir diğer talihli kişiye aktarılır haberiniz olsun. Defterleri ben kendim yaptım. Belki beğenmeyeceksiniz ancak böyle maalesef :( İki kazanan da 2 renkli kalem, 1 siyah tükenmez kalem ve bir adet kırmızı kalem kazanacaktır. İki kazanana da sunduğum kitapları okumadım. Okuyam…

İzlediğim YouTube Kanalları

Uzun zamandır Gmail hesabımı açtığımdan sonra Blogger'ı keşfettim ve ardından blog yazmaya başladım ancak Gmail hesabımı açtıktan bir süre sonra da YouTube'a kaydoldum. Son 5 ay gibi bir zaman içerisinde o kadar aktifçe kullanmaya başladım ki artık laptop başından kalkmamamın tek sebebi video izlemek oluyor. 

Şimdi aklıma geldi de neden izlediğim kanalları paylaşarak herkese tanıtmıyorum dedim. Video izlerken dedim ben buna da başlayayım dedim. Umarım güzel bir liste oluşur ve faydalı bir post dizesi daha ortaya çıkar :))
1- İlk olarak az önce Onedio kanalından birkaç video izliyordum ve bundan başlamak istedim. Bu kanalı 2 ay önce keşfettim ve Onedio nun kendi web sitesinde 7'den 70'e harika paylaşımlar var. Bu YouTube kanalında da birçok komik dize videolar var. 
Onedio Kanalı
2- Normalde ben pek çok makyaj da yapmasam ilk makyaj videoları ile başlayıp sonradan eğlenceli videolarla konu alan Meryem Can'ı çok seviyorum. Fan değilim YouTube'da kimsenin ancak gö…

İzleyiciler