Ana içeriğe atla

Kitap Yorumu "Dokuzuncu Hariciye Koğuşu" (biraz da gıybet)

Aylardır doğru düzgün yine doğru dürüst bir kitap yorumu ne de kahveler yazdım. EVET! Kahve yazmadım... 


Kitabı Türk Dili ve Edebiyatı hocamız sağ olsun 1 aydan daha fazla sürede canımız çıka çıka okuduk...

ÇÜNKÜ SADECE SINAVDA ÇIKACAKTI!


Şimdi sınavda çıkacak diye sınava 10 gün kala kitabın 8. sayfalarında falan olmama rağmen o kadar kitap bitti bitecekken son sayfalarını okumadım. Ve hocamız sağ olsun ki sınavda da sonunu sordu. ALKIŞ! 

Ancak size yorumumumdan bahsedecek olursam;

Kitap Peyami Safa'nın en önemli kitaplarından olarak geçiyor ve 15 yaşındaki bir yazarın sevdiği kız, bacağının kesilme durumu ve hayatla zor mücadelesi, muayeneleri arasındaki yaşam zorluklarını ve karmaşa durumunu anlatıyor. Ki kusura bakmayın ancak kitapta pek anlayamadım çoğu yerini. Çünkü belki bazıları bilir, bahsettim mi sizlere bilmiyorum ama ben kesinlikle ince kitapları okuyamıyorum. Gelir 400 sayfalık kitap rahatça biter ve her kelimesini anlarım kitabın ancak bu kitaplardaki benim zorluğum da ince olup da psikolojik olarak sıkıcı gelmesi... Çünkü "kitap kısa ve kısa olduğu için yazar bundan suçlu" imiş gibi psikolojide oluyorum. Ne kadar garip gelecektir anlıyorum ancak kitaplarımın incelerini genelde okuyamıyorum. Umarım bu konuda kendimi düzeltir ve yeniden bu kitabın telafisi olaraktan yorumu yeni bir yazıda yayımlarım. Ve farkını da görmeniz için üzerinden yıllar geçecek olsa bile linkini bırakır ve anlamanızı sağlarım :) 

Ancak bir klasik kitap ile başlamak istiyorsanız bu kitaptan başlamayın. Ancak ve ancak eğer sizi zorunlu tutan ve bu kitabı okumaya iten bir durum var ise, durum inşallah benim psikolojimdeki olaylar kapsamında size de yansıtılmaz :) İyi okumalar...

Yorumlar

 1. sonra kaç aldın bu ödevden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ödev değil ya. Sınav Deep sınav 😑 50 altı aldım püf :((

   Sil
  2. 50 idare eder yaaaaa :)

   Sil
  3. 50 değil daha düşük :(

   Sil
  4. düzelir üzülmeeeee :)

   Sil
  5. eski okul arkadaşlarını görüyon mu hiiç :)

   Sil
  6. Bir tanesini falan gördüm o kadar diğerleriyle mesajlaşıyorum ancak :)

   Sil
 2. :) ben de pek beğenemedim bu kitabı. sizinde dediğiniz gibi ince kitapları ben de okuyamıyorum :) yeni bloguma bende sizi beklerim sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa ne kadar benziyormuşuz :) Umarım gelebilirim. Sevgiler...

   Sil
 3. yeni arkadaşlarından memnun musuun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tek tük kafa dengi insanlar var. Yoksa da Batu var zaten öyle yani. Pek arkadaşım yok öyle :)

   Sil
 4. Hehhehe normalde öğrenciler kitabın bir başını bir sonunu okur :D Az kelime ile bişeyleri anlatmak okuru bağlamak daha zordur aslında kısa kitaplarda anlam daha yoğun oluyor bazen onun etkisi büyük ihtimalle :)) abladan ufaj bir üç kağıt tavsiyesi baktın kitap yetişmedi kitabın özetini oku :D

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kitap Yorumu "Çıkmaz Sokak"

Kitap Fuarı'ndan aldığım kitapların hemen ertesini günü kitaplarımı okumaya başladım. Doğrusu okumadığım çok kitap artmıştı ancak çok uzun bir sürede bitirdiğim için yine kendime biraz söylensem de gerçekten güzel bir kitaptı. O zaman tümden nasıl bir yorum aldı benden, inceleyelim hadi ! :)

Çıkmaz sokaklara elveda deyin. Artık öyle bir çıkmaz sokağınız olacak ki, ruhunuz bile sokaklara elveda diyemeyecek. Belki de yeniden aşık olacaksınız bu umutlarla ve, artık bir aşkı sonlandırmanın ve yeni bir aşka başlamanın tam da bu sokaklar arası geçişte göreceğiz. Eslin'in çıkmaz sokağına hoşgeldiniz "Yiğit Kutay" ile birlikte..

Eh artık bir kitap okumamın vakti gelmiş ve çatmıştı ki bu kitap oldukça ince gözüküyor dimi ? Aslında bu kitap 622 sayfa ve oldukça büyük olan yazılarıyla da olsa uzun bir sürede bitirdim maalesef. Bazen bazı şeylerden dolayı vaktim kalmıyordu ve kitabı bitirdiğimde ilk olarak ağlayıp, sonra oh be iyi ki bitti dedim. Ancak oldukça güzel ve unutamay…

ÇEKİLİŞ VAAAR!!

Evet. Artık bunun zamanı gelmişti. Ve diğer çekilişteki gibi ödemeli düşünmüyorum. Umarım bir aksilik çıkmaz. 

Uzunca açıklama yapabileceğim kadar heyecansız değilim. Heyecanlı olduğum için pek unuttuğum şeyler de olabilir. BU BİR HIZLI ÇEKİLİŞTİR! :)) 
Öncelikle geçen seferki yaptığım çekiliş katılım şartı yüzünden 2 kişi katılmıştı. Blogum oldukça izlenmesi okunması yerlerde. Bu durum her bir yazımda etkisini bıraktı gerçekten. Ve ben de artık bu içimdeki volkanı patlatmaya karar verdim. Yarın için işim var dışarıda ve ben de aslında ya yarın ya da 4 Kasım'a kadar olacak çekilişi başlatıyorum. 
Katılım şarkı katıldım yazıp blogumu izlenmeye almak. Sadece bu. 2 kazananlı bir çekiliştir. Geri dönüş yapılmazsa bir diğer talihli kişiye aktarılır haberiniz olsun. Defterleri ben kendim yaptım. Belki beğenmeyeceksiniz ancak böyle maalesef :( İki kazanan da 2 renkli kalem, 1 siyah tükenmez kalem ve bir adet kırmızı kalem kazanacaktır. İki kazanana da sunduğum kitapları okumadım. Okuyam…

İzlediğim YouTube Kanalları

Uzun zamandır Gmail hesabımı açtığımdan sonra Blogger'ı keşfettim ve ardından blog yazmaya başladım ancak Gmail hesabımı açtıktan bir süre sonra da YouTube'a kaydoldum. Son 5 ay gibi bir zaman içerisinde o kadar aktifçe kullanmaya başladım ki artık laptop başından kalkmamamın tek sebebi video izlemek oluyor. 

Şimdi aklıma geldi de neden izlediğim kanalları paylaşarak herkese tanıtmıyorum dedim. Video izlerken dedim ben buna da başlayayım dedim. Umarım güzel bir liste oluşur ve faydalı bir post dizesi daha ortaya çıkar :))
1- İlk olarak az önce Onedio kanalından birkaç video izliyordum ve bundan başlamak istedim. Bu kanalı 2 ay önce keşfettim ve Onedio nun kendi web sitesinde 7'den 70'e harika paylaşımlar var. Bu YouTube kanalında da birçok komik dize videolar var. 
Onedio Kanalı
2- Normalde ben pek çok makyaj da yapmasam ilk makyaj videoları ile başlayıp sonradan eğlenceli videolarla konu alan Meryem Can'ı çok seviyorum. Fan değilim YouTube'da kimsenin ancak gö…

İzleyiciler