38-Filmler'in Esintileri "Arrival"

Uzun süredir sinemaya gitmiyor ve film izlemiyordum. Birden sinemaya gitmek isterken bir arkadaşımın mesajıyla randevu alınmış ve yollar tutulmuştu. Elbette üşengeç ve uykuyla gün geçiren İrem 2 hafta sonra film yorumunu yazacaktı... Lütfen onun kusuruna bakmayınız :))


Sanırım şu an vizyonda yok. Varsa ne mutlu çünkü bu filme gitmenizi gerçekten isterim. Çünkü oldukça ders verici bir film ve kaliteli bir film istiyorsanız, nefesinizi kesecek bir film işte burada!

Film hakkında şu an nedense pek bir şey hatırlayamıyorum. Bu yüzden internetten bulduğum film anlatımından dayanarak sizlere düşüncelerimden bahsedeceğim (yine).

Üniversitede antik diller üzerine ders veren dilbilimci Louise Banks, bir ders esnasında ABD'ye gizemli bir uzay aracının indiğini öğrenir. Dünyanın farklı ülkelerine, toplam 12 yere bu uzay araçları inmiştir. Amerikan Ordusu'ndan Albay Weber , uzaylılardan alınan ses kayıtlarının çevrilmesi için Banks'ten yardım ister. Banks, matematikçi Ian Donnelly ve uzmanlardan oluşan ekip, uzay aracının içine girerler. Mesajı anlayabilmek için çalışmalar sürerken uzay araçlarının indiği diğer ülkeler, uzaylılara saldırma hazırlığına başlar. Banks ve ekibinin tüm riskleri alarak tüm dünyayı etkileyecek bir savaşı önleyebilmek için çok az zamanı olacaktır. Arrival filmi, Amerikalı yazar Ted Chiang'ın 1998'de yayımlanan Story of Your Life adlı kısa öyküsünden uyarlandı.

Oyuncular: Amy Adams
Jeremy Renner
Forest Whitaker
Michael Stuhlbarg
Tzi Ma

Hani bir şeylere çok inandığınızı hisseder ve aslında kimsenin buna inanmamasına rağmen sizin bu gördüğünüz şeylerden hala daha anlatmak istemezken de inanmak istediğiniz şeyler vardır. Ki bu gerçekten hayatımızın bir parçası haline gelebilecek bir olaya dayanıyorsa, gerçekten bizi her anımızda etkilemeye devam edecektir. Bu yüzden inancımızı kesmeden sadece geleceğin bizim için hangi boyutta olursa olsun ilerlememiz ve aslında hiçbir şeyi umursamamamız gerektiğini gösteriyor. Çünkü ne kadar insanlar konuşursa o kadar kendi kafamızda oluşturduğumuz şeylerin doğruluğu sadece bizim fikirlerimize dayanır. 

Yani bu söylediklerimden sonra artık gitmek ister misiniz yoksa buradan açıp izler misiniz bu sizin kararınız. Çünkü oldukça efsane ve etkileyici bir film oldu. Bu yüzden tüylerinizin diken diken olmasını hayretle karşılamayınız :)) İyi seyirler...

Yorumlar

 1. netten izlerim yaaa bi deee amy adams çok tatlı yaaa :)

  YanıtlaSil
 2. Bunu seyretmeyi düşünmüştüm sonra çok kararsız kaldım.
  zira uzun zaman önce seyredip yarım bıraktığım falling skies adlı dizi aklıma geldi.
  o da güzel başlamıştı, ekşınlı falan. ardından the walking dead'in uzaylı versiyonuna dönünce olay bırakmıştım.
  bu da öyle olur diye korktum. kurgusu klasiğe bağlar diye. yine de bilim kurgu sevgimden bakarım kesin.
  hem izleyen birinin yorumuyla üzerimde ki filme olan bakış açısı değişti. teşekkürler İrem. kalemine sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayyy ne güzel :)) Vakit bulursam ben de izlediklerinize bakayım :)) Rica ederim :) Teşekkürler.

   Sil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar