27 Kasım 2016 Pazar

Kitap Yorumu "Soneler"

Galiba uzun süredir okuduğum en iyi kitaptı. Gerçekten hala yazıp yazıp duruyorum bir yerlerde ancak okuma süresi de paha biçilemez uzunlukta da olsa.. Shakespare'i sevmeme sebep olan ve gerçekten onu anlamamı sağlayan bir kitaptı. Bunu aslında burada söylememem gerekiyordu...


Bu kitabı anlatmak için hangi yollardan gidebilirim tam olarak bilmiyorum ancak gerçekten çok güzel bir kitap olduğunu kaç kez söyleyebilirim, nasıl anlatırım hiç bir fikrim yok. O kadar olağanüstü bir kitap! *-* 


Bu kitabı nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama gerçekten de bir kavram ayarışı içerisine girdim bu kitap için. Küçük küçük şiirler ve birbirlerine bağımlı olan o bütünlerin içerisindeki duygular o kadar içinize işliyor ki... Kaybolup kaybolup gidiyorsunuz başka yerlere. Sizi bir yerlere konduruyor ve oradan çıkartamıyor. Aklınızın ucunda gizlenmiyor da, bir yerden hep aklınızda oluyor kitap ve gerçek yaşam. Bir an gerçekten kaptırıyorsunuz ve aşık olduğunuz şey aslında bir Shakespare kitabı oluyor... 

Yani bu kitabı böyle güzel bir şekilde anlatmayı planlamıyordum ancak bu fotoğraftaki bir bölümden ve kitabı almamdaki en güzel taraf şuydu ki; kitap ingilizce-türkçe. Bir taraftan okuduğunuz için sadece bir sayfayı açtığınızda hep sağ taraftan giden Türkçe sol taraftan giden de İngilizce oluyor. Ve asla diğer İngilizce ile Türkçe sayfa sayısını karıştırmadan birbirine iki kitapmış gibi olmuş. Gerçekten her şeyiyle hayran kaldığım ve her yerin altını çizmek istediğim bir kitap oldu. Gerçekten her halinizde size iyi gelebilecek ve her seferinde tekrar tekrar açıp okumak isteyebileceğiniz bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle alsanız pişman olmayacağınız bir kitap!

İyi okumalar...

26 Kasım 2016 Cumartesi

Müzik Hayatım 20

Her ay paylaştığım müzikler bu sefer biraz gecikti. Güzel güzel şarkılar var her dilden. Umarım beğenirsiniz. Yine içine bir tanecik Türkçe şarkı koydum :)Müzik Listesi: 1- Bridget Mendler - Ready or Not
2- Bridget Mendler - Do You Miss Me at All
3- The Lumineers - Sleep On The Floor
4- Melanie Martinez - Pacify Her
5- Melanie Martinez - Tag, You're It/Milk and Cookies
6- Melanie Martinez - Soap/Training Wheels
7- Miley Cyrus - Hands of Love
8- Imagine Dragons - Not Today
9- Tom Odell - True Colours
10- Tom Odell - Here I Am
11- Müslüm Gürses - Affet
12- Sagopa Kajmer - Meftun
13- Macklemore - Wednesday Morning
14- G-Eazy - Get Back Up
15- Ceza - Suspus
16- blackbear - Princess Complex
17- 11:11 - YOU
18- Troye Sivan - FOOLS
19- Hayley Kiyoko - One Bad Night
20- Taylor Swift - Everything Has Changed ft. Ed Sheeran
21- Denzel Curry - Ultimate
22- MAX - Lights Down Low feat. gnash
23- Mr. Probz - Fine Ass Mess
24 - Mr. Probz - Praying To A God (Cover)
25- Sean Paul - Tek Weh Yuh Heart ft. Tory Lanez
26- Kalben - Haydi Söyle
27- Kalben - O Ye Bebek
28- Deniz Tekin - Böyle
29- Deniz Tekin - Hep Sonradan (Cover)
30- Deniz Tekin - Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun (Cover)
31- August Alsina - Song Cry
32- B.o.B - Both of Us ft. Taylor Swift
33- Tom Odell - Silhouette
34- John Legend - I Know Better
35- Baauer - One Touch ft. AlunaGeorge & Rae Sremmurd
36- blackbear - girls like u
37- TroyBoi - On My Own feat. Nefera
38- G-Eazy - Let's Get Lost ft. Devon Baldwin
39- Years & Years - Real
40- Rudimental - Waiting All Night ft. Ella Eyre
41- Rudimental - Feel The Love ft. John Newman
42- Rudimental - Free ft. Emeli Sandé
43- Rudimental - Right Here ft. Foxes
44- Gabrielle Aplin - Miss You
45- Gökhan Türkmen - Dene

Müzik Listesi Linki: https://www.youtube.com/watch?v=dPKG1-3LXBs&list=PLDKUqqQ9qCb4xWa6jRHQOeFraA_rpI1pE

Kitap Yorumu "Dokuzuncu Hariciye Koğuşu" (biraz da gıybet)

Aylardır doğru düzgün yine doğru dürüst bir kitap yorumu ne de kahveler yazdım. EVET! Kahve yazmadım... 


Kitabı Türk Dili ve Edebiyatı hocamız sağ olsun 1 aydan daha fazla sürede canımız çıka çıka okuduk...

ÇÜNKÜ SADECE SINAVDA ÇIKACAKTI!


Şimdi sınavda çıkacak diye sınava 10 gün kala kitabın 8. sayfalarında falan olmama rağmen o kadar kitap bitti bitecekken son sayfalarını okumadım. Ve hocamız sağ olsun ki sınavda da sonunu sordu. ALKIŞ! 

Ancak size yorumumumdan bahsedecek olursam;

Kitap Peyami Safa'nın en önemli kitaplarından olarak geçiyor ve 15 yaşındaki bir yazarın sevdiği kız, bacağının kesilme durumu ve hayatla zor mücadelesi, muayeneleri arasındaki yaşam zorluklarını ve karmaşa durumunu anlatıyor. Ki kusura bakmayın ancak kitapta pek anlayamadım çoğu yerini. Çünkü belki bazıları bilir, bahsettim mi sizlere bilmiyorum ama ben kesinlikle ince kitapları okuyamıyorum. Gelir 400 sayfalık kitap rahatça biter ve her kelimesini anlarım kitabın ancak bu kitaplardaki benim zorluğum da ince olup da psikolojik olarak sıkıcı gelmesi... Çünkü "kitap kısa ve kısa olduğu için yazar bundan suçlu" imiş gibi psikolojide oluyorum. Ne kadar garip gelecektir anlıyorum ancak kitaplarımın incelerini genelde okuyamıyorum. Umarım bu konuda kendimi düzeltir ve yeniden bu kitabın telafisi olaraktan yorumu yeni bir yazıda yayımlarım. Ve farkını da görmeniz için üzerinden yıllar geçecek olsa bile linkini bırakır ve anlamanızı sağlarım :) 

Ancak bir klasik kitap ile başlamak istiyorsanız bu kitaptan başlamayın. Ancak ve ancak eğer sizi zorunlu tutan ve bu kitabı okumaya iten bir durum var ise, durum inşallah benim psikolojimdeki olaylar kapsamında size de yansıtılmaz :) İyi okumalar...

20 Kasım 2016 Pazar

Tak Tak ve Tek Tek(Belki önceden paylaştım bu fotoğrafı ancak yine de bir şeyler yazmak istedim bunun hakkında.)

Önüme bu fotoğraf kadar uzun ve huzur verici bir serinlikte bir sayfa verilse, şimdi daha çok rahat edecekmişim gibi. İçim hüzün kırıntılarıyla ve eskiden olduğu gibi mutlu olsaydım dedim. Hiç kırgınlık ve üzüntü yaşamayan insanlar ve onların değerleriyle. O değer hem ben hem de onlar hissetseydi ne de güzel olurdu diyorum. Şarkılar ağlatmıyor aslında, asıl ağladığım neden bu durumda olduğum. Belki çok sorguluyorum ama içim acıyor; birileri ağlarken birileri gülümsüyor..

Bu sıralar tek istediğim şey bu dönemleri sanki gerçekten bir işim varmış ve not almadan bitiremiyormuş gibi yaşamak istiyorum. Hiç bir yandan sıkıntı ya da üzüntü gelmeden tek bir odak: iş! 

Tamam çok erken ancak bir gün gelsin de böyle hissedeyim ve her şey yerli yerinde yürüsün istiyorum. Yolda dolaşan tek başına küçücük yalnız dolaşan çocuklar istemiyorum. Onların da yüzünde bir gülümseyle birden kırışıklıkları artsın istiyorum. Ne kadar da güzel gülüyor dimi insanlar? Demek istiyorum. Hayat o kadar güzel olsun ki yaptıklarımla gurur duyayım ama sıkılmayayım.. Takır takır işlesin zaman, teker teker atsın saniyeler... 

17 Kasım 2016 Perşembe

İzlediğim YouTube Kanalları 13

Madem bugün sınavlarım bitti, o zaman yazı yazayım dedim ve ne kadar elim incinmiş olsa da en yapılabilir şey yazı yazmak oldu. Bu yüzden başlayalım !! :) 


(Bu arada, bu fotoğrafı önceden kullanmış olabilirim. Şu an hiç bir fikirim yok :/ Bu yüzden mahsur görünüz..)

1- Johanna Clough Kanalı

Ben bu kanala yorum yapmak istiyorum çünkü gerçekten güzel şeyler var ve oldukça da ilgimi çekmeye başladı. Önceden izlerdim ve sadece hoşuma giderdi ancak birkaç haftadır arkadaşımın bana almış olduğu hediyeyle gerçekten daha çok ilgimi çekmeye ve onlardan yapmaya teşfik etti beni. Ve gerçekten olağanüstü sonuçlar elde ediliyor ve bu kanal bana çok hoş geldi. Kesinlikle bir anı defteri veya ajanda benzeri bir defter tutuyorsanız kesinlikle bakmanız gereken bir yer olduğunu düşünüyorum ^^

2- Dislike Kanalı

Normalde yorum yapmadan yazıp geçecektim bu yazıyı ama boş da bırakamadım bu kanalları. Çünkü bir çok dile getirmek ve kanallar hakkında fikirlerimi belirtmek istiyorum. Bu seride önceki paylaştığım kanallarda eğer çok bir şey bahsetmemişsem belki sizin tarzınıza uygun olabileceğini düşünüp görüp de direkt size sunduğum kanallar vardı. Öyle böyle işte :) Şimdi ise bu konuda dikkat etmeye karar verdim..

Bu kanal türleri benim çok hoşuma gitmeye ve benim gibi de düşünen kanalların (insanların) olduğunu düşünmek iyi hissettiriyor. Bu yüzden aslında böyle kanallarda izleyip de görünce düşüncelerimi anlayacağınızı umuyorum :)

3- Pratik Bilgiler Junior Kanalı

4- Manix Kanalı

Oldukça eğlenceli bir kanal ve şu son zamanlarda şarkı sözleriyle şaka yapan kişilerden ve oldukça keyifli ve gizemli videoları var bu kanalın. Son zamanlarda sevdiğim kanallardan :)

5- Sea Lemon Kanalı

Johanna Clough gibi bir benzer kanal daha ve bu kanal da harika videolar sunuyor.

6- itai shemer Kanalı

11 Kasım 2016 Cuma

Calimero'nun Mim'i

Saçmalarkene blogunun sahibi ve blogdan bir arkadaşım olan Sıla ablanın sınavlardan kurtarışından da olan bir mim olsa da ben yine geç yazmaya başladım. Ama o da olsundu :) Hayallerle ilgili güzel bir mim olduğu için keyifli olacak :)

1- Hayal kurmaktan hoşlandığınız bir yer ya da zaman dilimi var mı?

Aslında yok ama okula giderken yolda çok güzel düşünceler içerisine giriyorum ve müziklerle gerçekten o an çok başka diyarlara gidiyorum :)

2- En çok nelerin hayalini kurarsınız?

Şeyyyy... Pas! Bu zamanlarda buna pas diyorum maalesef :/

3- Şimdiye kadar çok hayalinizi gerçekleştirdiniz mi?

Aslında hayallerimi rüyamda yaşıyorum ve bu da bir adet hayal gerçekleştirme yeri oluyor bir yandan. Bu yüzden oluyor :)

4- Henüz gerçekleşmemiş ama illede gerçekleşecek bir hayaliniz var mı? Sakıncası yoksa anlat çabuk nedir?

Yaaaa :) Yani var bayağı var. Kitap çıkartmakla ve bazı toplumdan ayrılmış aklındaki insanları bulmayı çok istiyorum. Sevmek ve sevilmek falan istiyorum. Bu kadar yeterli midir ki efenim ? :)

Şimdi mimlemem gerekenler olabilir ancak ben mimleyebilecek kimseyi hatırlamıyorum cidden. Bu yüzden her istiyen blogger mimden faydalanabilir deyerum efendum :) Sizce de mim çok tatliş değil mi ? Buradan beni mimleyen Sıla ablacıkıma ve Calimero'ya çok çok tişikkürler :))

Müzik Hayatım 19

Uzun uzun aralar vererek geri geri geleceğim diyorum ama bu sınavlar arasında pek de gelebileceğimi sanmadan yine de yazıyorum ben. Bu sefer de umarım seveceksiniz ancak bundan sonra güzel yazı yazacağım 3 tane falan. Yorumlara bile o kadar cevap veremiyorum ki zaten çok yorum da gelmiyor. Olsun ben yazayım :)


Müzik Listesi: 
1- The Weeknd - False Alarm
2- Cash Cash - I Like It Loud
3- Dua Lipa - New Love
4- Bebe Rexha - I Got You
5- Dua Lipa - Room For 2
6- Clean Bandit - Rockabye ft. Sean Paul & Anne-Marie *
7- Jonas Blue - By Your Side ft. RAYE
8- MACKLEMORE - DRUG DEALER (FEAT. ARIANA DEBOO) *
9- AlunaGeorge - Not Above Love
10- Alex Izenberg - Grace (Live)
11- Maroon 5 - Don't Wanna Know
12- Olivia O'Brien - Find What You're Looking For *
13- Alex Clare - Tell Me What You Need
14- Alesso - Take My Breath Away
15- Charlie Puth - Dangerously 
16- RÆVE - Firefly
17- Weathers - Happy Pills
18- Nothing But Thieves - If I Get High 
19- Nothing But Thieves - Lover, Please Stay *
20- Cash Cash - Take Me Home ft Bebe Rexha 
21- Nothing But Thieves - Honey Whiskey * 
22- Izzy Bizu - Give Me Love
23- Mura Masa - Love$ick ft. A$AP Rocky *
24- Cash Cash & Digital Farm Animals - Millionaire feat. Nelly
25- John Legend - Under The Stars (Created with Stella Artois)
26- Weathers - Happy Pills *
27- Sigma - Find Me ft. Birdy
28- Louisa Johnson - So Good
29- Aanysa x Snakehips - Burn Break Crash
30- Alicia Keys - Holy War
31- Sezen Aksu - Yol Arkadaşım
32- Sigma ft Paloma Faith - Changing
33- The Chainsmokers - Setting Fires ft. XYLØ
34- The Chainsmokers Swear ft Selena Gomez
35- The Chainsmokers + Martin Garrix - Aftershock ft. Selena Gomez
36- John Legend - Under The Stars (Created with Stella Artois)
37- Cash Cash - Broken Drum feat. Fitz of Fitz and the Tantrums
38- Cash Cash - Hero (feat. Christina Perri) [Deep Mix]
39- Skylar Grey - Lemonade
40- Desiigner - Zombie Walk ft. King Savage

Müzik Listresi Linki: https://www.youtube.com/watch?v=CW5oGRx9CLM&list=PLDKUqqQ9qCb5lZZw2shAjR3qHYhALFvfT&index=1

1 Kasım 2016 Salı

Sorunsallar Sorunsalı Okul Günleri~

Aslında çok uzun bir zaman olmadı okullar açılalı ancak bugün soğuk Antalya'ya o kadar vurdu ki, üşümeyen gelsin ceketini versin :D


Yaaaaani... Aslında buraya yazmamak o kadar ilhamımı düşürüp beni hayattan ayırıyormuş ki, bunu anladım. Genelde daha çok aktif olduğum Kasım ayından heeekeeşciklere selamlaa efenim :D Liseli kız konuşuyor; Ihm Ihm!

Kitap okumayı unutmakla ve bunun bendeki serüveninden bahsedeyim sizlere.. Edebiyat hocamızın bize bir klasik kitap önermesiyle gidip kitabı almamla kitaba o kadar soğuk gözle bakıyordum ki okurken.. Cidden kimse o kitabı (sadece istisnalar kaideyi bozmaz kimse değil) beğenmiş ve okumuş değildi bugün. Sınav haftalarıyla dolu günler de geldi ya... Uzun uzun anlatmam gereken çok şey birikmiş... 

Sınavlarımız karma (12,11,10,9. Sınıflar karışık bir yerde ve ayrı sınıflarda) ve ortak sınav sistemiyle yürüdüğü için böyle bir düzene ilk defa gireceğim. Bu yüzden biraz gerginim ve 5 soruluk din sınavı ve bu sınavın doğum günümde olmasına ne diyorsunuz ¿

Her zamanki gibi kasımda hem sınav hem de bir heyecanla doğum günü + kitap fuarı sevincim oluyor.(sınav kısmı dahil değil) Geçen gün fuara gittim ve 2 tane klasik kitap alıp o hocanın önerdiği kitaptan daha da bağlandığım bir adet Shakespare okumaya başladım. O kadar hevesle okuyordum ki, diğer yarımda bıraktığım kitabı görmüyorum bile. Ancak şöyle bir şey ortaya çıktı:

"Dokuzuncu Hariciye Koğuşu'ndan da sınavda çıkacak."

O an bir şok! Ben tabii ki kitabı okumamıştım...

Öyleydi böyleydi derken günlerdir matematik sorularından başımı kaldırmadığımı biliyor musunuz ? Ve sınavda 10 soru olacak! Ne olduğumuzu şaşırıp 40-30 gibi puanlara merhaba diyeceğiz ve sınavdan sırf klasik diye 100 almış gibi çıkacağız.. Teog'dan daha da zorlanmıyorum tamam bu doğru. Ancak bugünki arkadaş şeysileri nedir ? Kriz kriz kriz... Birini seven bir arkadaşınız olur ki herkesin sevdiği var okulda ve bu artık o kadar delirtiyor ki, bin kez söylenilmesi sizi sinir ediyor.. 

Fuar bu sefer kısa sürede kapanıyor bu arada! Ve ben de klasik kitaplar elbette almak ve size de yorumlarını sunmak için elimden gelebildiği kadar çabalayacağım. Ve galiba tenefüslerde kitap (düşünün sadece 5 dakikalık tenefüs) okuyabilirsem okuyacağım. Bakalım nasıl devam ediyor ? İkisi bir arada bu sefer gitmeyeceğini düşünüyorum. Beynimde biyolojiden şiir yazan insan yaşatıyorum. Delireceğim galiba. Zaten bugün ne kadar soru çözdüyse sadece 1 tanesi doğru çıktı daha ne diyebilirim.. 

40 alacak olan İrem'den sevgiler...
YA PEKİ SİZ BUGÜN NEYE KARAR VERDİNİZ ? Yarın düşünmek için çok geç...