Kitap Yorumu "Tütün Zamanı ZELİŞ"

Aslında proje ödevim olan bir kitaptan size de bir yorum çıkartmış olmanın heyecanıyla yeniden bir kitap yorumu geldi. Ormandan ya da mağaradan yeni fırlamış bir toz gibi değeri var bence şu an bu yazının. Umarım hoşunuza gider. İyi seyirler :)


Şimdi proje ödevim için o kadar saatlerce bir sayfalık özet çıkardım ki artık o kadar hiç yazı yazmamış gibi hissediyordum cidden. O yüzden o yazdığım özeti direkt yazdığım özeti buraya yazacağım. Hemen şöyle anlatayım efenim :)

Zeliha'nın keçisi Kadıovacıklı Ali Onbaşı'nın tarlasına kaçmıştır. Bunu gören Zeliha keçiyi almak üzere komşularının evine gittiğinde Cemal ile karşılaşır. Bu karşılaşmada Zeliha'nın içinde garip duygular uyanır. Keçisini arayan Zeliha, tarlada mısırların ve fasulyelerin zarar gördüğünü fark eder ancak Cemal'in ailesi Zeliha'nın konuşmalarından dolayı bir şey demezler. Zeliha dalgın bir şekilde eve gelir. Ertesi gün Zeliha'yı isteyen Bekir gelir ve Recep'e para teklif eder. Zeliha ile evlenmek için her türlü yolu düşünür ve gerekirse kaçırmayı bile kafasına koymuştur. Bir gün ise Zeliha, Cemal ile yeniden karşılaşır. Cemal ne kadar duygularını belli etmek istese de hal hatır sormayla konuşmayı bitirir. Ne kadar birbirlerine olan duyguları söylemek isteseler de, utangaçlıklarından söyleyemezler. Bu çeşme başında karşılaşmalarını gören gözlemecinin oğlu Yaşar'ı geçiştiren Zeliş, artık her bir durumda tedbirli olmaya başlamıştır. 

Temmuz sıcağında tütünlere yetişilmez olur. Yardımcı arayan Recep Bey, Ali Onbaşı ile konuşurken çocuklarının yardım edebileceği karşılığında Ali Onbaşı teklifi kabul eder. Cemal ve kardeşleri yardıma Zelihaların yanına gider. İşler bitince akşama doğru sohbetler edilip, şarkılar söylenmeye başlanınca fırsattan istifade eden Cemal ve Zeliha oradan uzaklaşır. Aralarında bu kaçıştan sonra bir bağ oluşur ve artık birbirlerine sevgi dolu sözcüklerle gizli saklı mektuplar göndermeye başlarlar. Bir süre sonra Recep Bey, Bekir ve Zeliha adına karar vermiş ve zeytinler sirkelendikten sonra ikisini evlendirmeyi düşünmeye başlamıştır. Yavaş yavaş bir yerlerden Zeliha'nın Cemal'e olan sevgisini duyan Bekir, kızışır ve kızı kaçırmaya karar verir. Bekir, Recep Bey ile anlaşarak kızı kaçırma planları düzenler. Bekir bir gün hazırlanmış ve kızı kaçırmak için adam ayarlamıştır. Ancak Zeliha ve Cemal, Bekir'in kaçırma planlarını duyunca daha çok tedbirli davranmaya başlarlar. Bekir'in Zeliha'yı kaçıracağı gün gelir ve adamlar Zeliha'nın yanına gittiğinde ise Zeliha adamları yollayıp, tarlada uğraşan Cemal'i tuttuğu gibi kaçar. O sırada köy ayaklanır ve o günden sonra büyük uğraşlarla çifti arama yollarına düşerler. Ancak ikisi de bir ev bulup yuvalarını kurmuşlardır. Zeytin çuvallamayla uğraşan çift, para kazanma karın doyurma peşinde bir ay boyunca mücadele ederler. ancak köyün kötü adamı Nuri Bey polisleri çağırır ve çifti yakalattırır. Zeliha'nın evlenebilmesi için üç ay kaldığı için hakim bey Recey Bey'in şikayeti üzerine Cemal'i mahpusa verir. Ali Onbaşı ile Recep Bey, Zeliha on sekiz yaşına bastığı gibi anlaşırlar ve Cemal mahpustan çıkar. Zeliha ile Cemal evlenir ve İzmir'e taşınmaya karar verirler.

Yorumlar

  1. ay hatırladın mıııı kışın sormuştun banaa bunuuu kaç kitap diye ödev içiin :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. eveeet onun için okudum zaten. bu özetini de projeye yazdım. bakalım kaç alacağım :))

      Sil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar