Ana içeriğe atla

Kitap Yorumu "Tütün Zamanı ZELİŞ"

Aslında proje ödevim olan bir kitaptan size de bir yorum çıkartmış olmanın heyecanıyla yeniden bir kitap yorumu geldi. Ormandan ya da mağaradan yeni fırlamış bir toz gibi değeri var bence şu an bu yazının. Umarım hoşunuza gider. İyi seyirler :)


Şimdi proje ödevim için o kadar saatlerce bir sayfalık özet çıkardım ki artık o kadar hiç yazı yazmamış gibi hissediyordum cidden. O yüzden o yazdığım özeti direkt yazdığım özeti buraya yazacağım. Hemen şöyle anlatayım efenim :)

Zeliha'nın keçisi Kadıovacıklı Ali Onbaşı'nın tarlasına kaçmıştır. Bunu gören Zeliha keçiyi almak üzere komşularının evine gittiğinde Cemal ile karşılaşır. Bu karşılaşmada Zeliha'nın içinde garip duygular uyanır. Keçisini arayan Zeliha, tarlada mısırların ve fasulyelerin zarar gördüğünü fark eder ancak Cemal'in ailesi Zeliha'nın konuşmalarından dolayı bir şey demezler. Zeliha dalgın bir şekilde eve gelir. Ertesi gün Zeliha'yı isteyen Bekir gelir ve Recep'e para teklif eder. Zeliha ile evlenmek için her türlü yolu düşünür ve gerekirse kaçırmayı bile kafasına koymuştur. Bir gün ise Zeliha, Cemal ile yeniden karşılaşır. Cemal ne kadar duygularını belli etmek istese de hal hatır sormayla konuşmayı bitirir. Ne kadar birbirlerine olan duyguları söylemek isteseler de, utangaçlıklarından söyleyemezler. Bu çeşme başında karşılaşmalarını gören gözlemecinin oğlu Yaşar'ı geçiştiren Zeliş, artık her bir durumda tedbirli olmaya başlamıştır. 

Temmuz sıcağında tütünlere yetişilmez olur. Yardımcı arayan Recep Bey, Ali Onbaşı ile konuşurken çocuklarının yardım edebileceği karşılığında Ali Onbaşı teklifi kabul eder. Cemal ve kardeşleri yardıma Zelihaların yanına gider. İşler bitince akşama doğru sohbetler edilip, şarkılar söylenmeye başlanınca fırsattan istifade eden Cemal ve Zeliha oradan uzaklaşır. Aralarında bu kaçıştan sonra bir bağ oluşur ve artık birbirlerine sevgi dolu sözcüklerle gizli saklı mektuplar göndermeye başlarlar. Bir süre sonra Recep Bey, Bekir ve Zeliha adına karar vermiş ve zeytinler sirkelendikten sonra ikisini evlendirmeyi düşünmeye başlamıştır. Yavaş yavaş bir yerlerden Zeliha'nın Cemal'e olan sevgisini duyan Bekir, kızışır ve kızı kaçırmaya karar verir. Bekir, Recep Bey ile anlaşarak kızı kaçırma planları düzenler. Bekir bir gün hazırlanmış ve kızı kaçırmak için adam ayarlamıştır. Ancak Zeliha ve Cemal, Bekir'in kaçırma planlarını duyunca daha çok tedbirli davranmaya başlarlar. Bekir'in Zeliha'yı kaçıracağı gün gelir ve adamlar Zeliha'nın yanına gittiğinde ise Zeliha adamları yollayıp, tarlada uğraşan Cemal'i tuttuğu gibi kaçar. O sırada köy ayaklanır ve o günden sonra büyük uğraşlarla çifti arama yollarına düşerler. Ancak ikisi de bir ev bulup yuvalarını kurmuşlardır. Zeytin çuvallamayla uğraşan çift, para kazanma karın doyurma peşinde bir ay boyunca mücadele ederler. ancak köyün kötü adamı Nuri Bey polisleri çağırır ve çifti yakalattırır. Zeliha'nın evlenebilmesi için üç ay kaldığı için hakim bey Recey Bey'in şikayeti üzerine Cemal'i mahpusa verir. Ali Onbaşı ile Recep Bey, Zeliha on sekiz yaşına bastığı gibi anlaşırlar ve Cemal mahpustan çıkar. Zeliha ile Cemal evlenir ve İzmir'e taşınmaya karar verirler.

Yorumlar

  1. ay hatırladın mıııı kışın sormuştun banaa bunuuu kaç kitap diye ödev içiin :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. eveeet onun için okudum zaten. bu özetini de projeye yazdım. bakalım kaç alacağım :))

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kitap Yorumu "Çıkmaz Sokak"

Kitap Fuarı'ndan aldığım kitapların hemen ertesini günü kitaplarımı okumaya başladım. Doğrusu okumadığım çok kitap artmıştı ancak çok uzun bir sürede bitirdiğim için yine kendime biraz söylensem de gerçekten güzel bir kitaptı. O zaman tümden nasıl bir yorum aldı benden, inceleyelim hadi ! :)

Çıkmaz sokaklara elveda deyin. Artık öyle bir çıkmaz sokağınız olacak ki, ruhunuz bile sokaklara elveda diyemeyecek. Belki de yeniden aşık olacaksınız bu umutlarla ve, artık bir aşkı sonlandırmanın ve yeni bir aşka başlamanın tam da bu sokaklar arası geçişte göreceğiz. Eslin'in çıkmaz sokağına hoşgeldiniz "Yiğit Kutay" ile birlikte..

Eh artık bir kitap okumamın vakti gelmiş ve çatmıştı ki bu kitap oldukça ince gözüküyor dimi ? Aslında bu kitap 622 sayfa ve oldukça büyük olan yazılarıyla da olsa uzun bir sürede bitirdim maalesef. Bazen bazı şeylerden dolayı vaktim kalmıyordu ve kitabı bitirdiğimde ilk olarak ağlayıp, sonra oh be iyi ki bitti dedim. Ancak oldukça güzel ve unutamay…

ÇEKİLİŞ VAAAR!!

Evet. Artık bunun zamanı gelmişti. Ve diğer çekilişteki gibi ödemeli düşünmüyorum. Umarım bir aksilik çıkmaz. 

Uzunca açıklama yapabileceğim kadar heyecansız değilim. Heyecanlı olduğum için pek unuttuğum şeyler de olabilir. BU BİR HIZLI ÇEKİLİŞTİR! :)) 
Öncelikle geçen seferki yaptığım çekiliş katılım şartı yüzünden 2 kişi katılmıştı. Blogum oldukça izlenmesi okunması yerlerde. Bu durum her bir yazımda etkisini bıraktı gerçekten. Ve ben de artık bu içimdeki volkanı patlatmaya karar verdim. Yarın için işim var dışarıda ve ben de aslında ya yarın ya da 4 Kasım'a kadar olacak çekilişi başlatıyorum. 
Katılım şarkı katıldım yazıp blogumu izlenmeye almak. Sadece bu. 2 kazananlı bir çekiliştir. Geri dönüş yapılmazsa bir diğer talihli kişiye aktarılır haberiniz olsun. Defterleri ben kendim yaptım. Belki beğenmeyeceksiniz ancak böyle maalesef :( İki kazanan da 2 renkli kalem, 1 siyah tükenmez kalem ve bir adet kırmızı kalem kazanacaktır. İki kazanana da sunduğum kitapları okumadım. Okuyam…

İzlediğim YouTube Kanalları

Uzun zamandır Gmail hesabımı açtığımdan sonra Blogger'ı keşfettim ve ardından blog yazmaya başladım ancak Gmail hesabımı açtıktan bir süre sonra da YouTube'a kaydoldum. Son 5 ay gibi bir zaman içerisinde o kadar aktifçe kullanmaya başladım ki artık laptop başından kalkmamamın tek sebebi video izlemek oluyor. 

Şimdi aklıma geldi de neden izlediğim kanalları paylaşarak herkese tanıtmıyorum dedim. Video izlerken dedim ben buna da başlayayım dedim. Umarım güzel bir liste oluşur ve faydalı bir post dizesi daha ortaya çıkar :))
1- İlk olarak az önce Onedio kanalından birkaç video izliyordum ve bundan başlamak istedim. Bu kanalı 2 ay önce keşfettim ve Onedio nun kendi web sitesinde 7'den 70'e harika paylaşımlar var. Bu YouTube kanalında da birçok komik dize videolar var. 
Onedio Kanalı
2- Normalde ben pek çok makyaj da yapmasam ilk makyaj videoları ile başlayıp sonradan eğlenceli videolarla konu alan Meryem Can'ı çok seviyorum. Fan değilim YouTube'da kimsenin ancak gö…

İzleyiciler