Ana içeriğe atla

Kitap Yorumu "Sofie'nin dünyası"

Uzun zamandır bu yazı için kitabın bitmesini bekledim, kendim bitirmek için çabalasam da zor oldu gerçekten. Uzun zaman da oldu doğru düzgün kitap okumayalı ancak hala da okuyamıyorum o eskisi kadar. Hala çabalıyorum. İnşAllah daha akıcı okurum bundan sonra :) 


Artık sonunda bitirdiiiim! Konusundan ve kitaptan bahsedecek olursam:

Sofie'nin her zamanki günlerinden biriydi. 15. yaş günü için zaman sayarken posta kutusunda bulduğu üzerinde kendi isminin yazılı olduğu zarfı açtı. İçinde yazan yazılar hayatını sorgulamaya başlayacağı sorularla ve felsefe öğretmeniyle karşılaşır. Mektuplar sıklaşır çoğalır. Ancak gizemli olan şudur ki: Hilde de kimdi ve Sofie neden bu yazıyla karşılaşmıştı? Felsefe'yi nasıl öğreniyordu ve mektupları yazan öğretmeni adını nereden biliyordu? 15 Haziranda 15 yaşına girmenin ve felsefeye kendini o kadar kaptırma ile sonradan yaşadığı Hilde ve babası Alberto Knox dolaylı olaylar canlanmaya, gündeme çıkmaya başlamıştı. Hilde de onunla aynı günde doğmuştu! Bu işin peşine düşmüştü. Kimdi bu kişiler? Felsefe öğretmeniyle beraber hem işi çözmeye ve felsefeyi anlamaya devam ettiler. İşin aslı aslında Hilde için bir hediye midir?

Aylar aylar sonra konusunu kendim yazmaya karar verdiğim kitap yorumlarından bir tanesi ancak gelebildi. Çok uzun sürede okudum bu kitabı ve evet biraz daha okumam gerek. Ancak bir sonraki yazıya kadar anlayacağız! Bir sonraki yazıda görüşürüüz :)

Yorumlar

 1. harika bir kitaptır fakat uzuuun zamandır kitap okumayan biri için ağır gelebilir :) özellikle de felsefe ilgi alanınız değilse. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet öyle oldu biraz ancak felsefe biraz ilgimi çekti ve ardından bazı felsefe ile ilgilenen kişilerin kitaplarını da aldım. Onlar için de heyecanlıyım :)

   Sil
 2. Ben kitabı ilk okuduğumda yaş olarak biraz küçüktüm epey uzun sürmüştü bitmesi ama sonunu okuduğumda her şeye değdiğini hissettim, muhteşemdi. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet birkaç arkadaşıma da ağır gelmişti bu kitap. Ancak çok bilgi içeren bir kitap ve ufak bile olsa faydası dokunur herkese :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kitap Yorumu "Çıkmaz Sokak"

Kitap Fuarı'ndan aldığım kitapların hemen ertesini günü kitaplarımı okumaya başladım. Doğrusu okumadığım çok kitap artmıştı ancak çok uzun bir sürede bitirdiğim için yine kendime biraz söylensem de gerçekten güzel bir kitaptı. O zaman tümden nasıl bir yorum aldı benden, inceleyelim hadi ! :)

Çıkmaz sokaklara elveda deyin. Artık öyle bir çıkmaz sokağınız olacak ki, ruhunuz bile sokaklara elveda diyemeyecek. Belki de yeniden aşık olacaksınız bu umutlarla ve, artık bir aşkı sonlandırmanın ve yeni bir aşka başlamanın tam da bu sokaklar arası geçişte göreceğiz. Eslin'in çıkmaz sokağına hoşgeldiniz "Yiğit Kutay" ile birlikte..

Eh artık bir kitap okumamın vakti gelmiş ve çatmıştı ki bu kitap oldukça ince gözüküyor dimi ? Aslında bu kitap 622 sayfa ve oldukça büyük olan yazılarıyla da olsa uzun bir sürede bitirdim maalesef. Bazen bazı şeylerden dolayı vaktim kalmıyordu ve kitabı bitirdiğimde ilk olarak ağlayıp, sonra oh be iyi ki bitti dedim. Ancak oldukça güzel ve unutamay…

ÇEKİLİŞ VAAAR!!

Evet. Artık bunun zamanı gelmişti. Ve diğer çekilişteki gibi ödemeli düşünmüyorum. Umarım bir aksilik çıkmaz. 

Uzunca açıklama yapabileceğim kadar heyecansız değilim. Heyecanlı olduğum için pek unuttuğum şeyler de olabilir. BU BİR HIZLI ÇEKİLİŞTİR! :)) 
Öncelikle geçen seferki yaptığım çekiliş katılım şartı yüzünden 2 kişi katılmıştı. Blogum oldukça izlenmesi okunması yerlerde. Bu durum her bir yazımda etkisini bıraktı gerçekten. Ve ben de artık bu içimdeki volkanı patlatmaya karar verdim. Yarın için işim var dışarıda ve ben de aslında ya yarın ya da 4 Kasım'a kadar olacak çekilişi başlatıyorum. 
Katılım şarkı katıldım yazıp blogumu izlenmeye almak. Sadece bu. 2 kazananlı bir çekiliştir. Geri dönüş yapılmazsa bir diğer talihli kişiye aktarılır haberiniz olsun. Defterleri ben kendim yaptım. Belki beğenmeyeceksiniz ancak böyle maalesef :( İki kazanan da 2 renkli kalem, 1 siyah tükenmez kalem ve bir adet kırmızı kalem kazanacaktır. İki kazanana da sunduğum kitapları okumadım. Okuyam…

Kitap Yorumu "Kış Masalı"

Huh. Ay nasıl başlamalıyım ? Çok YouTube'da video izliyorum, hep ondan merhabaaaaa diye başlayasım geliyor. 2016'da sürprizlerim var sizlereeee. Ama Kış ayındayız ve Kış ayında Kış Masalı'nın yorumunu yazmak da uyumlu oldu. Ay çok güzel *.*


Kitap aslında o kadar hoş ki, gerçekten yani şu yorumu yaparken bile kitaptaki sözcükler geçiyor aklımdan. Aslında 1016 sayfa diye diye herkesin aklına kazındı kaç sayfa olduğu kitabın. Ayrıca zaten gerçekten uzun bir sürede bitirdim ve ben bu kitabı okumaktan gurur duydum. Herkes eline alıp hep inceledi bu kitabı. 1016 sayfa diyorum, bütün her okula götürdüğümde birinin eline veriyordum artık son 300-400 sayfa kalınca. Çünkü gerçekten yoruyordu :)) Ama bitireli de 1 hafta oldu. Pinekliyordum bu yorumu yazmak için.

Kitap şöyle bir konu alıyor; Gazeteci bir Hande Altan işinde çok başarılı biridir. 23 yaşına kadar aşktan uzak, bir iş kadını olmuştur. 29 yıllık bir aşk adamı bulana kadar... Kerem Sarper... Bir iş adamının sırlar ardında v…

İzleyiciler